Sådant som också måste få plats.

Och visst skall även det som inte är harmoniskt få vara med i text. Det som blir jobbigt och bråkigt och fel.

Sådan blev den här morgonen. En liten kommentar om oordning i en kökslåda och så explosion inombords och ilska. Tjafs och bråk tog tid och lördagstraditionen med melodikryss glömdes bort.

Och så fortsatte det med mera bråk om kvarglömda saker som borde varit hemma och inte kvar i skolan när dem behövdes här idag. Mammans och pappans lite olika åsikter om ordning skapade mer obalans och så gick fler timmar till inget nyttigt alls.

Så tog sig mamman samman och städade kökslådan som skapat konflikt och fortsatte sedan att städa fler lådor. Igår fick sig hela kylen en riktig storstädningsgenomgång och idag har pappan efter att ha lämnat stordottern på flöjtensemble storhandlat mat.

Nu är kyl, frys och skafferier åter fyllda med mat, huset är städat och ur högtalarna ljuder julmusik. Kanske blir det här ändå en bra dag nu när vi fått saker gjorda.

Fin lördag till er.

Författare: Mamma

Fembarnsmamman är en blogg från vardagslivet hos en familj med fem barn. För vår familj är gemenskap viktigt, att leva nära och uppskatta livet utan att krångla till det. Vi har valt att leva långsamt och att ta oss tid att uppskatta de små tingen i livet och vardagen, för det är dessa stunder som utgör den största delen av våra liv.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.