Sommar

Så kommer sommaren med tid tillsammans och färre saker i almanackan än annars. Det är underbart.

Dottern som annars bor på annan ort kommer hem för att arbeta och för att vara tillsammans med oss andra. Det är mamman tacksam över och ser som en stor gåva, att hon vill. Och pojkvännen/sambon kommer också han hit under några dagar för att vara tillsammans med henne och oss.

Så blir köksbordet åter den samlingsplats den alltid varit sedan döttrarna var små. Någon sitter i kökssoffan försjunken i en god bok, någon handarbetar, någon målar, någon annan sitter med en mobil för att söka upp saker på pinterest eller annan sida, någon kanske spelar piano eller annat instrument eller så spelas det kortspel eller bordsspel. Vad som görs är olika från dag till dag men tiden spenderas oftast tillsammans eller i närheten av varandra och det i sig är så fint att mammans hjärta svämmar över. Tillsammans med stora barn. Det är otroligt och fantastiskt fint.

Vissa dagar hamnar vi i konflikt och bråk. För visst kan det vara svårt att vara många stora tillsammans. Stort barn hemma i föräldrahemmet. Stora och små samtidigt. Föräldrarna som ju är vana att leda och göra får vänja sig vid ett nytt sätt att vara och göra. Respekt och hänsyn från alla håll. Såklart att det är svårt ibland. Men kärlek är alltid värt allt. Kärlek, familj. För mig är det värt allt och är alltid värt att kämpa för.

Önskar er en fin vecka och kom ihåg att bemöta varandra med varsamhet.

Författare: Mamma

Fembarnsmamman är en blogg från vardagslivet hos en familj med fem barn. För vår familj är gemenskap viktigt, att leva nära och uppskatta livet utan att krångla till det. Vi har valt att leva långsamt och att ta oss tid att uppskatta de små tingen i livet och vardagen, för det är dessa stunder som utgör den största delen av våra liv.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.