Vintersöndag

Det är vinter idag och alla döttrarna ger sig ut i full vintermundering. Utomhus yr snön och marken blir alldeles vit.


När döttrar kommer in är det dags för varm choklad i vackra koppar. Och till chokladen blir det pepparkakor. 

Att hela tvättstugan är full av dyblöta kläder och att mamman får torka jackor och termobyxor och vantar och halsdukar och mössor i olika omgångar hela eftermiddagen det behöver jag ju inte fundera över just nu.

Nu är det varm-choklads-vinter med pepparkakor och många levande ljus och döttrar som allihop har rosiga kinder och är snö-bubbel-glada.


Fin söndag till er.

Författare: Mamma

Fembarnsmamman är en blogg från vardagslivet hos en familj med fem barn. För vår familj är gemenskap viktigt, att leva nära och uppskatta livet utan att krångla till det. Vi har valt att leva långsamt och att ta oss tid att uppskatta de små tingen i livet och vardagen, för det är dessa stunder som utgör den största delen av våra liv.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.