Sommarlov, lekande barn och lite nedstämdhet

Mammans ord vill sig inte riktigt just nu. Kanske är jag för trött och nedstämd. 

Hursomhelst är det nu sommarlov och även om det är kyligt ser vi till att vara sommarlovslediga genom att inte göra någonting särskilt alls. 

Imorse sov mamman länge och så åt vi frukost tills förmiddagen blev eftermiddag. Döttrar har cyklat, spelat badminton på vår gårdsplan, hoppat rep och lekt massor medan mamman plockat och ordnat och spelat mycket piano.

 Just nu övar mamman på nyinköpta noter, ett stycke vid namn ’May Be’ av kompositören Yiruma. Det är vacker och finstämd musik som är i samklang med mammans själ.

Nu skall mamman sjunka med i soffan för att njuta kvällste och titta på trädgårdsprogram från England.

God natt till er.

Författare: Mamma

Fembarnsmamman är en blogg från vardagslivet hos en familj med fem barn. För vår familj är gemenskap viktigt, att leva nära och uppskatta livet utan att krångla till det. Vi har valt att leva långsamt och att ta oss tid att uppskatta de små tingen i livet och vardagen, för det är dessa stunder som utgör den största delen av våra liv.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.