Döttrarnas sjalar

image

Nu har båda bygdespelsdöttrarna sköna sjalar att lägga om axlarna när det skall spelas i orkester på bygdespelet i slutet av maj månad.

Största dottern undrade om det inte vore bra att kunna knäppa om sjalen så att den inte kanar av axlarna. Det har hon självklart rätt i.

Mamman virkade en liten hank och sydde dit en knapp. Vips så satt sjalen så fint kvar på axlarna när döttrarna spelar på sina instrument.

Fantastiskt att kunna skapa själv och komma på smarta lösningar tillsammans under arbetets gång.

Fin tisdag till er.

Författare: Mamma

Fembarnsmamman är en blogg från vardagslivet hos en familj med fem barn. För vår familj är gemenskap viktigt, att leva nära och uppskatta livet utan att krångla till det. Vi har valt att leva långsamt och att ta oss tid att uppskatta de små tingen i livet och vardagen, för det är dessa stunder som utgör den största delen av våra liv.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.