Vinterpromenad

Idag passade vi på att njuta av det vackra vädret med strålande sol och precis under nollan. Det sista dagarnas omväxlande tö och kyla hade gjort vägen i skogen isig, men det gjorde nog utflykten bara lite mer äventyrlig. 

Det är vackert i naturreservatet med en stig som slingrande följer ån. På flera ställen hade fantastiska isformationer bildats på grenar och stenar, barnen beundrade dessa och glada tillrop hördes när nya upptäcktes.

Att bara få stå och titta på när vattnet forsar förbi samtidigt som barnen busar runt tillsammans med pappan är underbart och avkopplande.

Författare: Mamma

Fembarnsmamman är en blogg från vardagslivet hos en familj med fem barn. För vår familj är gemenskap viktigt, att leva nära och uppskatta livet utan att krångla till det. Vi har valt att leva långsamt och att ta oss tid att uppskatta de små tingen i livet och vardagen, för det är dessa stunder som utgör den största delen av våra liv.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.