Spelkväll

Var igår iväg en liten stund, alldeles själv. Och lämnade en sjuk make ensam med alla barnen. Det kändes inte så bra. Men han sa att det inte gjorde något så jag förberedde så mycket som möjligt för honom och kvällen innan jag gick iväg.

Den här mamman spenderade några timmar tillsammans med trevliga granndamer för en träff som vi brukar få till i alla fall någon gång i halvåret. Då äter vi scones med goda pålägg, dricker thé, skrattar, pratar och spelar ett parti Alfapet. Det ger så mycket energi och glädje och är en skön avkopplande paus för en fembarnsmamma som har dagarna fulla av familjeaktivitet annars.

Alfapet är toppen. Nya tokiga ord blir till, diskussioner huruvida detta nu påkomna faktiskt är ett existerande ord tar plats och många skratt följer i dess spår. Ibland fylls sinnet av beundran över hur vackra en del kombinationer på spelbrädet blir, hur många poäng just den kombinationen blir och ja..mycket mycket annat.

Det var en trevlig kväll och den genomförkylde och smått ledbrutne mannen hade klarat sig mycket bra och jag kom hem till dagset då barnen skulle nattas.

Önskar er en fin och solig torsdag!

Författare: Mamma

Fembarnsmamman är en blogg från vardagslivet hos en familj med fem barn. För vår familj är gemenskap viktigt, att leva nära och uppskatta livet utan att krångla till det. Vi har valt att leva långsamt och att ta oss tid att uppskatta de små tingen i livet och vardagen, för det är dessa stunder som utgör den största delen av våra liv.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.