Tyggömma

Ibland är det bra att spara saker. Tycker annars mycket om att rensa ut och göra plats men tyger som inte använts kan vara bra att spara.

Hittade ett tyg i tyghyllan som nog kan bli bra att använda för att ersätta det gamla och slitna draperiet vid tvättsorteringen.

Nu när tvättmaskinen är i skick som ny behöver den sällskap av ett fräscht draperi. Skall försöka att återanvända öljetterna som sitter på det gamla draperiet. Så idag skall mammans fiffighetstänkande plockas fram. Roligt!

Författare: Mamma

Fembarnsmamman är en blogg från vardagslivet hos en familj med fem barn. För vår familj är gemenskap viktigt, att leva nära och uppskatta livet utan att krångla till det. Vi har valt att leva långsamt och att ta oss tid att uppskatta de små tingen i livet och vardagen, för det är dessa stunder som utgör den största delen av våra liv.

2 svar på ”Tyggömma”

  1. Kul att se att fler spar saker för att göra nåt nytt av.Själv är jag känd som hamstern.Men den som spar han har.Trevlig måndag!

    1. Hej Gunilla!
      Ja, jag spar egentligen inte särskilt mycket. Tyg är nog det enda och så kok och bakböcker också. Annars tycker jag så mycket om den fria känslan som kommer av att göra sig av med sådant som inte längre används.
      Men just tyg är så praktiskt, går att sy om och användas till bra saker!
      Önskar dig en fortsatt fin vecka.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.