Te-mugg
Dags att inviga de nya muggarna, som har en härligt röd färg. Vi har vita och blå sedan innan, men så här inför jul kände vi att röda måste vi nog också ha. En tidig julklapp till oss två.
Vi har en egen liten stund, varje kväll, som bara är vår. Då dricker vi kvällste ihop och talar om dagen som varit och kanske ser ett bra tv-program eller två. Den stunden är viktig, och då är det trevligt att dricka ur fina muggar.
Mina föräldrar tycker det är synd att deras stund på kvällen har försvunnit. Nu går de och lägger sig bara ett litet tag efter oss och de hinner inte med så mycket längre. Det blir mer att vi myser alla tillsammans.
Hej Judith!
Kan tänka mig att det blir så när ni barn blir lite större och inte vill eller behöver lägga er så tidigt. Det är förstås mysigt när alla är tillsammans också. Men tror ändå att det är bra när mamman och pappan i en familj får lite tid och rum för tanke tillsammans. Men dina föräldrar kanske hittar det lugnet och tillsammanstiden på något annat sätt. Det gagnar ju er barn också när mamma och pappa får tid att tala med varandra.
Trevlig fredag önskar jag dig.