Åka mera bil med barn

Glada barn klev in i mammabilen efter idrottsutflyktens slut och pratade underbart glatt och osammanhängande hela vägen till skolan.

’…vet du vad, jag trillade och slog mig här på läppen. Men det gick bra.’ ’Och jag sitter jättebra här bak och högt jag ser allt fast det är jättedimmigt.’ ’Det är jättemånga platser hur många är ni? Får ni plats? De här stolarna är roliga. Ni måste nog dammsuga bilen. Det är roligt med handboll. Jag trillade och slog mig på knäet.’

Hela vägen fick mamman veta allt om allt. Underbart.

Fortsatt fin onsdag till er.

Författare: Mamma

Fembarnsmamman är en blogg från vardagslivet hos en familj med fem barn. För vår familj är gemenskap viktigt, att leva nära och uppskatta livet utan att krångla till det. Vi har valt att leva långsamt och att ta oss tid att uppskatta de små tingen i livet och vardagen, för det är dessa stunder som utgör den största delen av våra liv.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.