Köpa skor
Mamman har köpt sig nya skor. Roligt. Det är inte varje dag det händer.
Skorna mamman vandrat i ganska länge nu bestämde sig för att gå sönder häromdagen. Sulan hade helt enkelt tröttnat på överdelen av skon så de lämnade varandra mycket snabbt och oväntat.
Döttrarna undrade hur länge mamman gått i sina favoritskor och då var jag tvungen att tänka efter en lång stund och kom fram till att skorna hållit i cirka femton år. Mamman är inte särskilt snabb på att byta ut sina saker.
Det känns bra rent miljömässigt att använda färdigt en sak innan vi köper nya. Det är ett sätt att bidraga till en bättre miljö. Så tänker i alla fall jag.
Och så har jag lärt mig från ett radioinslag idag att det är klokast miljömässigt att först torrdamma hemma för att sedan torka av med en fuktig trasa. Så skall mamman städa i fortsättningen.
Fin fredag till er.
