Halltapetsering och badbus
Morfar målar fönsterfoder på utsidan, mamman och pappan tapetserar på insidan och döttrarna hjälper till bäst de kan.
Mest sitter de förstås i kökssoffan och myser kring bordet döttrarna. Det tycker mamman är mysigt.
Idag har vi påbörjat halltapetsering. Det blir så fint.
Och så måste döttrarna förstås få sig en badstund vid fina sjön. Det är ju sommar och sommarlov. Då behöver lediga döttrar få bad-busa.

Mamman sitter på bryggtrappan och njuter av badglada döttrar. Vattnet är allt lite i kallaste laget för mamman.
Fin tisdag till er.

Så fint det blir!
Hej Gunilla
Tack!
Önskar dig en fin fredag.
Vilken ljuvlig tapet…Så härligt med Ert nya hus! Stort grattis! Vi befinner oss på landet just nu och njuter av lugnet, vindens sus genom träden, lekande, glada barn och hoppas på att de söta kossorna snart ska komma förbi och glo på oss. Lycka till med huspysslet idag!
Hej Mamma till fyra fina
Tack! Vi är otroligt glada över vårt nya hem.
Det låter som att ni har det gott på landet. Känner att vi sitter och njuter av samma saker du och jag. Vindens sus, lekande, glada, fria och fantasifulla barn och så djuren runt omkring. Vi upptäcker olika sorters insekter och ser hatar skutta förbi oss och rådjur ta långa språng över ängarna. Det är ett härligt sätt att vara.
Önskar er en fin fredag.