Sofftrött

Det är gott att det är helg. Fast trist att vi är så trötta maken och jag på fredag kväll.

Ett litet glas vin till maten och mamman somnar till lite senare i soffan.

Ända tills barn skall läggas och avsvällande hostmedicin måste ges till två döttrar som annars får falskkruppanfall när de är förkylda. Nässpray och så kuddar under huvudänden så sover de små lugnt hela natten.

Mamman som vaknat till har ordnat med kvällste och sitter bredvid en tvätthög och funderar på om hon verkligen orkar sortera ikväll eller om hon rent av borde ta ledigt. Sätta sig i soffan igen och mysa. Tvätthögen finns nog kvar imorgon.

God kväll till er.

Författare: Mamma

Fembarnsmamman är en blogg från vardagslivet hos en familj med fem barn. För vår familj är gemenskap viktigt, att leva nära och uppskatta livet utan att krångla till det. Vi har valt att leva långsamt och att ta oss tid att uppskatta de små tingen i livet och vardagen, för det är dessa stunder som utgör den största delen av våra liv.

2 svar på ”Sofftrött”

  1. 🙂 Det är skönt att tvätthögen är trofast och stannar kvar, fast man ignorerar den emellanåt… Tack för ett gott skratt från en annan som var utpumpad igår och somnade ifrån alltihop.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.