Kvällsbröd

Mamman bakar bröd denna sena timme. Såg att frysen var tom och känner inte för att skynda iväg på söndag morgon för att inhandla bröd till frukosten.

Därför gräddas nu fyra limpor i ugnen medan mamman ordnar kvällste till sig och pappan. Trötta är de här föräldrarna efter en omtumlande vecka.

Nu skall mamman sjunka ner i soffan bredvid sin make. Kanske tittar vi på något tv-program, kanske pratar vi om lite vad som helst eller tittar på en film. Eller så slumrar vi lite skönt bredvid varandra i soffan. För så brukar det bli. Men vi är tillsammans och det är underbart.

Önskar er en fortsatt fin helg.

Författare: Mamma

Fembarnsmamman är en blogg från vardagslivet hos en familj med fem barn. För vår familj är gemenskap viktigt, att leva nära och uppskatta livet utan att krångla till det. Vi har valt att leva långsamt och att ta oss tid att uppskatta de små tingen i livet och vardagen, för det är dessa stunder som utgör den största delen av våra liv.

Ett svar på ”Kvällsbröd”

  1. Hej!
    Precis det där brödet brukade min morfar baka och jag skulle så väldigt gärna ha det receptet! Finns det en chans att du kan maila det till mig?
    Vänliga hälsningar,
    Johanna

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.