Stor utmaning

Igår mötte största dottern sin hitintills största utmaning sedan hon påbörjade sitt musikliv i musikskola. Och hon gjorde det utan någon av oss föräldrar.
Vi fångar förstås upp, stöttar, lyssnar, uppmuntrar och låter dottern själv bestämma sin fortsatta väg.

Det är svårt att se barnen ledsna över något de så sett fram emot. Nedslagna över resultatet som inte alls motsvarade förväntningarna. Men också så oerhört nyttigt för de att stå på egna ben, trygga i vetskapen om att de har ett starkt stöd att falla tillbaka på, ett alltid närvarande och kärleksfullt skyddsnät i sina föräldrar och syskon.

Med de förutsättningarna tror jag att det för dottern blir möjligt att fundera kring sin upplevelse och göra ett klokt beslut om huruvida hon vill gå vidare med uppgiften. Hon kan söka inuti sig själv med vetskap om att vi litar till henne och stödjer vilket beslut hon än fattar.

Tänk så spännande det är att vara förälder. Att se sina små födas, utvecklas, mogna, bli mer sig själva för varje år. Varje steg fascinerar och fyller mig med förundran över det stora som är livet. Underbara barn. Fantastiska uppgift att få ledsaga.

Författare: Mamma

Fembarnsmamman är en blogg från vardagslivet hos en familj med fem barn. För vår familj är gemenskap viktigt, att leva nära och uppskatta livet utan att krångla till det. Vi har valt att leva långsamt och att ta oss tid att uppskatta de små tingen i livet och vardagen, för det är dessa stunder som utgör den största delen av våra liv.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.