Trassel

Döttrarna gillar Rapunzel i filmen Trassel. De gillar också att rita av och göra pappersfigurer.

Mellandottern sitter länge och målar, klipper och tejpar. Efter mycket pyssel är hon klar med sin pappersfigur.

Det är en pappersfigur av Rapunzel med både fram och baksida och ett väldigt långt hår. Vi bara måste mäta och otroligt nog var det hela nio meter handmålat hår.

Beundrar barnens kreativitet och skaparglädje. Det är spännande och stort att få vara med och vara nära dessa små.

Författare: Mamma

Fembarnsmamman är en blogg från vardagslivet hos en familj med fem barn. För vår familj är gemenskap viktigt, att leva nära och uppskatta livet utan att krångla till det. Vi har valt att leva långsamt och att ta oss tid att uppskatta de små tingen i livet och vardagen, för det är dessa stunder som utgör den största delen av våra liv.

6 svar på ”Trassel”

  1. Jag känner igen det där. Alla filmfigurer, bokfigurer, och levande förebilder (t ex prinsessor i Sverige och andra länder) målas av, klipps ut och leks med. Kreativt!
    Ha en bra torsdag!

    1. Hej Judith
      Ja, visst är det härligt kreativt. Bra för barn att få tid till att använda all inneboende fantasi.
      Härligt att du känner igen det.

      Fin fredag önskar jag dig.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.