Melodikryss skall det vara!

På lördag skall det kryssas. Ja, inte måste det, förstås. Men det är roligt, tycker vi, detta med att gnugga musikgeniknölarna lite grand tillsammans.

Trevlig samvaro kring ord och musikklurigheter tycker vi att denna lilla lördagsstund är. En stund för fembarnsmamman och fembarnspappan att njuta tillsammans, och så brukar små barnstämmor avbryta eller glatt utbrista ’Men det är ju den sången, den kan jag. Eller jag vet vad han/hon som sjunger heter’ och det är också mysigt. Dubbel glädje!

Författare: Mamma

Fembarnsmamman är en blogg från vardagslivet hos en familj med fem barn. För vår familj är gemenskap viktigt, att leva nära och uppskatta livet utan att krångla till det. Vi har valt att leva långsamt och att ta oss tid att uppskatta de små tingen i livet och vardagen, för det är dessa stunder som utgör den största delen av våra liv.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.