Ompysslande

Nu när mamma är sjuk får det bli lite extra ompysslande.

Efter frukost, påklädning, tandborstning, bäddning och lite annat pyssel var det dags för lunch. Det börjar tryta lite i kylskåpet när det gäller lunchtillbehör så det fick bli lite mixad lunch idag.
Största dottern fick smothie av frysta hallon och blåbär med havredryck som bas. Nästa dotter fick flingor med mjölk och sylt, de två minsta yoghurt med flingor. Mellandottern fick dela en blodgrapéfrukt med mamma plus en ostsmörgås med oboy till. Mamma fick även nyponsoppa för andra gången förrutom grapéfrukten och lite te.

Däremellan har det bytts film någon gång och fixat extra filt och panodil åt mamma.

Det blev köttfärssås och makaroner lite sallad och riven parmesan till middag. Nu skall vi nog titta på Familjen annorlunda tillsammans med det sista av chokladkakan som bakades i helgen. Undra om det inte får bli lite hallonsorbet till kakan också.

2 svar på ”Ompysslande”

  1. Hej fembarnsmamman!
    Hade tänkt posta ett meddelande tidigare, när du berättade om den person som hade tyckt att du inte alls var en fin förebild för små flickors framtid.
    Jag vill säga att jag tycker precis tvärtemot!! Jag har blivit så inspirerad av din blogg. Jag har bakat flera av dina bröd och börjat med veckomatsedel.Tack för all inspiration!! Jag blir så glad av att läsa om hur du och din man prioriterar relationerna i familjen!
    Vi har två barn och har också valt att en av oss ska vara hemma med dem. Det är verkligen inte att följa strömmen, men vad det ger och vilken rikedom det är att få ta del av och även vara en del av barnens vardag! Jag vill inte se tillbaka på mitt liv och undra varför jag inte prioriterade de människor jag fått i min närhet.
    Gott att du får vila. Krya på dig!
    Mvh, Maria.

    1. Hej Maria
      Stort tack för dina ord. De betyder mycket för mig och för hela min familj.
      Det känns underbart att kunna vara en inspiration, helt fantastiskt faktiskt.
      Skönt att ni också klivit av ett stressat samhälle och prioriterat familjen. Idag ett svårt val i ett ganska hårt och krävande samhälle men också ett lätt val i skenet av all kärlek och anknytning man får till barnen. Tänker att när det en dag tar slut detta vandrande på jorden då är det gott att känna att veta att vi gått hjärtats väg.
      Tack än en gång Maria.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.