Efter skoldagen
Finns det massor att göra här hemma.
Lunch och mellanmål skall serveras. Läxor skall plockas fram och varje barn skall lyssnas till ordentligt. De brukar få en liten stund var med mig där de får min fulla uppmärksamhet, och blir ordentligt lyssnade till.
Det är inte lätt att få tiden att räcka till. De lite större skolflickorna har en del läxor och det krävs föräldraengagemang för att materialet skall gå in och bli till ett livslångt lärande.
Visst hade vi kunnat låta barnen sköta läxorna själva, men det känns så oerhört viktigt att veta vad de lär sig, hur de förstår, vad de behöver hjälp med för att riktigt kunna samarbeta med skolan. För att veta vad som behövs för att skapa den bästa möjliga situationen för barnet. Att vara involverad helt enkelt.
Mycket att stå i blir det. Men det är både roliga och viktiga uppgifter.
Låter väldigt klokt och bra! Fler sådana föräldrar behövs!
Hej Esbe
Tack! Det är viktigt med närvaro, tror vi. Strävar efter att ge våra barn lugn, trygghet och mycket kärlek.
Önskar dig en fin fortsättning på veckan.