Vardagskaos

En del mornar är tokiga, som om de vore rena kåserier och borde därför inte vara riktiga. Men det visar sig att den här morgonen var på riktigt.
Tvättmaskinsreparatören klev in i huset vid åttaslaget på morgonen, underbart att få maskinen lagad. Men inte hittade han något fel utan konstaterade att maskinen var jättefin och att motorn kanske var på väg att gå sönder men det gick i alla fall inte att göra någonting åt nu. Ordinationen blev att tvätta mycket (haha) och ringa honom om problemet dyker upp igen. Den trevlige reparatören utgår, vi gör rent filtret och startar en maskin.
När vi sedan äter frukost börjar innertaket att se lite märkligt ut och droppar av vatten tränger igenom dess fina vita färg. Golvet i badrummet är fullt av vatten och vi får snabbt försöka att lösa problemet. Torka, stänga av ström, felsöka och torka innertaket med hårfön så gott det går. När jag står där på köksbordet med hårfönen i handen torkandes taket kommer mannen, som förut konstaterat att dräneringsslangen på maskinen inte satt där den skulle, iklädd badshorts(illavarslande när en vattenläcka upptäckts) och småspringandes för att som han säger ’fota ormen’ som ligger på entrétrappan. Ibland blir verkligheten aningen märklig och nästan lite rolig.
Till slut fick hela familjen badat och lugnat ner sig. Tillägger att vi badade vid bryggan för den som var orolig. Det visar sig ändå bli en ganska bra dag. Det gäller att se till att vara vän med sitt kaos!
Det var jobbigt att skyffla vatten med jeans, mina badshorts hängde på tork så det kändes rätt att byta. Därav bytet :o)
Du skyfflade på mycket tappert! Bra samarbetat av oss! Med samarbete blir det mesta roligare och resultatet oftast bättre.
Det såg tokigt roligt ut i alla fall när du kom nerspringande, undrade om du hade gett upp och byggt en pool istället. 🙂
*fniss fniss* fast jag förstår att det inte var så roligt för er. Hoppas ni klarar er utan att behöva torka hela huset med hårfön!
Det gäller att se det roliga även i jobbiga situationer. Livet bli bättre så! Det verkar som om vi inte behöver fortsätta att torka hela huset, räckte på bara denna plats…än så länge i alla fall.